Konya Hadim Hava Durumu

Konya Hadim ilçe merkezine ait günlük ve haftalık hava Durumu bilgileri aşağıdadır.

Hadim İlçe Merkezinde Bugünkü Hava Durumu

Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi. Hadim ilçe merkezinde an itibariyle kapalı bir hava durumu hakim.

Hava sıcaklığı şu an 4 ° ile 4 ° arasında değişmektedir.

Nem: 82 %
Rüzgar: 2.33 km/h

Hadim 7 Günlük Hava Durumu

Önümüzdeki 7 gün boyunca Hadim hava durumu nasıl olacak? İşte uluslararası güvenilir istasyonların Hadim için haftalık hava durumu verilerini aşağıdaki listeden anlık olarak güncel hali ile görebilirsiniz.

hava durumu
Cumartesi
25 Mart
11°   3°
açık
hava durumu
Pazar
26 Mart
13°   4°
açık
hava durumu
Pazartesi
27 Mart
15°   5°
açık
hava durumu
Salı
28 Mart
  3°
hafif yağmur
hava durumu
Çarşamba
29 Mart
  -3°
kar yağışlı
hava durumu
Perşembe
30 Mart
  -6°
hafif kar yağışlı
hava durumu
Cuma
31 Mart
  -2°
açık
Yukarıda yer alan Hadim hava durumu verileri gün içerisinde sürekli olarak güncellenmektedir.

Konya Hadim İlçemizi Tanıyalım

Hadim, Konya’nın ilçesi ve bu ilçenin merkezidir. İl merkezinin güneyinde, Taşeli platosunun kuzeybatı ucunda, Batı Toros  Dağları üzerinde engebeli bir sahada kurulmuştur. Yüzölçümü 1.389 km², denizden yüksekliği 1.510 m. Konya'ya uzaklığı 134 km’dir. Hadim ilçesinin 43 köyü vardır. Köyleri ile birlikte toplam nüfusu 11873'tür.

İlçeye kara iklimi hakimdir. Tabii bitki örtüsünü bozkırlar teşkil eder. Orman alanları azdır. Akarsularını Göksü’ya karışan dereler meydana getirir. Geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday ve arpa en çok yetiştirilen tarım ürünleridir. Bağcılık yapılır. Üzüm üretimi önemli gelir kaynaklan arasındadır. Dokumacılık yapılır. İlçede 4.000 kadar el dokuma tezgâhı vardır. İlçe sınırları içinde demir, kurşun, çinko, manganez ve barit rezervleri tespit edilmiştir.

Tarih çağlan boyunca Hititlerin, Friglerin, Pers, İskender, Roma ve Bizans imparatorluklarının hakimiyetinde kalan bölge 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Süleyman Şah tarafından fethedilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra bölge Karaman Beyliğinin sınırlan içinde kaldı. 1398’de Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı toprağına katıldı.Fakat 1402 Ankara Meydan Savaşından sonra yeniden bağımsız beylik oldu. Ancak, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1466’da kesin olarak alındı. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1926’da ilçe oldu. İlçedeki en önemli tarihi eser, Buharalı büyük bir aileden gelen Nakşibendi tarikatına mensup mutasavvuf ve büyük bilgin müderris (medrese hocası, profesör) Ebusaid Muhammed Hadimi (1701-1762) için 1762’de yaptırılan cami, türbe ve kütüphanedir. Ayrıca Bolat ve Esenler köyleri yakınlarında Hitit dönemine ait kalıntılar vardır. Göksü ırmağının bir müddet altından aktığı tabii köprü durumundaki Yerköprü'de ilgi çeken bir tabiat harikasıdır.

Hâdim, Bozkır - Ermenek - Mut karayolu üzerindedir.

Uydu Görüntüsü

uydu görüntüsü

Uydu görüntüsü Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden alınmıştır.