Konya Ereğli Hava Durumu

Konya Ereğli ilçe merkezine ait günlük ve haftalık hava Durumu bilgileri aşağıdadır.

Heraclea İlçe Merkezinde Bugünkü Hava Durumu

Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi. Heraclea ilçe merkezinde an itibariyle kapalı bir hava durumu hakim.

Hava sıcaklığı şu an 9 ° ile 9 ° arasında değişmektedir.

Nem: 67 %
Rüzgar: 1.29 km/h

Ereğli 7 Günlük Hava Durumu

Önümüzdeki 7 gün boyunca Ereğli hava durumu nasıl olacak? İşte uluslararası güvenilir istasyonların Ereğli için haftalık hava durumu verilerini aşağıdaki listeden anlık olarak güncel hali ile görebilirsiniz.

hava durumu
Cumartesi
25 Mart
15°   7°
açık
hava durumu
Pazar
26 Mart
16°   7°
açık
hava durumu
Pazartesi
27 Mart
17°   8°
parçalı bulutlu
hava durumu
Salı
28 Mart
17°   9°
hafif yağmur
hava durumu
Çarşamba
29 Mart
  0°
karla karışık yağmur
hava durumu
Perşembe
30 Mart
  -3°
hafif kar yağışlı
hava durumu
Cuma
31 Mart
10°   -1°
açık
Yukarıda yer alan Ereğli hava durumu verileri gün içerisinde sürekli olarak güncellenmektedir.

Konya Ereğli İlçemizi Tanıyalım

Ereğli, (Konya Ereğlisi) Konya’nın en büyük ilçesi ve bu ilçenin merkezidir. İç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü içinde yer alır. İl merkezinin güneydoğusunda Orta Toros Dağları (Bolkar Dağları)’nın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Yüzölçümü 4.959 km², denizden yüksekliği 1.050 m, il merkezine uzaklığı Karapınar üzerinden 153 km, Karaman üzerinden 196 km’dir.

Nüfusu

Ereğli ilçesinin 2017 yılı itibariyle toplam nüfusu 143,625’tir.

İklim ve Bitki Örtüsü

İlçeye kara iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçer. Bitki örtüsü bozkırdır. Yalnız Bolkar Dağları’nın eteklerindeki vadilerde ağaçlıklar vardır. Konya ovasının devamı olan Ereğli ovasının çukur kesimleri bataklıktır. İlçenin akarsuları küçük dereler halindedir. Ovayı sulamak ve taşkınlardan korumak maksadıyla ilçenin Ayrancı bucağında Ayrancı Barajı inşa edilmiştir.

Ereğli Ekonomisi

Geçimi, ticaret, tarım, hayvancılık ve endüstriye dayanır. Tahıllardan en çok buğday ve arpa ekilir. Meyvecilik yapılır. En çok elma üretilir. İlçe merkezinde Pamuklu Dokuma Fabrikası vardır. Ayrıca, çevrede yetişen meyveleri değerlendirmek için bir de meyve suyu fabrikası işletmeye açılmıştır. Ticaret hayatı canlıdır. İlçe sınırları içinde MTA tarafından alüminyum ve manyezit rezervleri tespit edilmiştir. Târih çağlarındaki adı Herakleia idi. Türkiye’deki diğer Ereğli adlı yerleşme merkezlerinden ayırmak için Konya Ereğli’si de denir. İlkçağlarda Anadolu’yu boydan boya geçen ana ticaret yolunun üzerinde bulunuyordu.

Ereğli Tarihi

Hititlerden, Bizanslılara kadar birçok devletin hakimiyetine girmiş, Müslüman Araplar, 806’da şehri ele geçirmişlerdir. Sonra tekrar Bizanslıların eline geçmiş, Türkler 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra, fethetmişlerdir. Selçukluların dağılmasından sonra bölge Karaman Beyliği’nin hakimiyetine girmiş, 1466’da Osmanlı Devleti’nin topraklarına katılmıştır.

Ereğli Tarihi Eserleri

Ereğli’de birçok tarihi eser vardır. Bunlar İvriz’deki Hititlerden kalma heykel ve kabartmalar, İlçe merkezindeki Şeyh Şahabeddin Külliyesi, Ulu Cami, Bedesten ve Rüstem Paşa Kervansarayadır.

Haydarpaşa - Bağdat demiryolu üzerinde olan Ereğli, Ankara - Adana karayoluna 4 km’lik asfalt bir yolla bağlıdır.

Uydu Görüntüsü

uydu görüntüsü

Uydu görüntüsü Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden alınmıştır.