Sıcaklıklar Düşecek mi?

13.06.2024

Türkiye, içerisinde bulunduğumuz haftayı mevsim normallerini aşan sıcak hava dalgasının etkisinde geçirmeye devam ediyor. Bugün de aşırı sıcaklar yurt genelinde etkili olacak. İnsanlar bunaltıcı sıcak hava dalgasının etkisini ne zaman kaybedeceğini merak ediyor. 

Mevsim normallerini bazı yerlerde 10 derece aşan sıcak havalar etkisini devam ettiriyor. Haziran ayı önceki yıllara göre bu yıl oldukça sıcak geçiyor. Yarın Adana ve Şanlıurfa'da gündüz sıcaklığı 41ºC seviyelerini görecek. 

Cumartesi günü yurdumuzun kuzey kesimlerinde özellikle de Karadeniz Bölgesinde etkili olacak olan yağışlı hava kütlesi yurt genelinde sıcaklıkları 6 ila 10 derece civarında azaltacak. Böylelikle hafta sonundan itibaren mevsim normallerine geri döneceğiz. Ancak bu serinlik fazla uzun sürmeyecek. Kurban Bayramının ikinci gününden itibaren yurt genelinde hava sıcaklık değerleri yeniden yükselmeye başlayacak.

Kurban Bayramında Nasıl Bir Hava Durumu Etkili Olacak?

Pazar gününe denk gelen Kurban bayramının birinci günü yurt genelinde mevsim normallerine yakın bir hava durumu etkili olacak. Güney kesimlerde aşırı sıcak hava etkili olacak. Yurdun iç kesimlerinde genellikle az bulutlu ve açık bir hava durumu etkili olurken Doğu Karadeniz bölümünün özellikle kıyı kesimlerinde, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinde yerel yağışlar görülecek.

Bayramın ikinci günü de yerel yağışlar etkisini bir miktar azaltarak sadece Doğu Karadeniz ve Kars, Ardahan çevrelerinde etkili olacak. Diğer yerlerde ise az bulutlu ve açık bir hava durumu bayramın ikinci günü bizleri bekliyor.

16 İl İçin Yağış Uyarısı

10.07.2024

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre bugün yurdun önemli bir bölümünde yer yer sağanak olmak üzere yağışlar etkili olacak.

Yağış Geliyor Sıcaklıklar Düşecek

06.06.2024

Yurdumuzu etkisi altına alan sıcak hava kütlesi bugün de etkisini sürdürüyor. Bugün Adana başta olmak üzere birçok ilde Haziran ayı sıcaklık rekoru kırılabilir.

Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyredecek

03.06.2024

Geçtiğimiz haftayı yağışlı ve mevsim normallerinde geçiren ülkemiz haftanın ilk gününe mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık seviyesi ile girdi. Sıcaklıklar birkaç gün daha etkili olacak.

Haziran Ayında İklimin Tarıma Etkisi

02.06.2024

Haziran ayında çiftçilerimizi nasıl bir hava durumu bekliyor. Harapor.com editörleri 2024 yılı haziran ayı tarımsal hava durumu raporunu çiftçilerimiz için hazırladı.