Konya Beyşehir Hava Durumu

Konya Beyşehir ilçe merkezine ait günlük ve haftalık hava Durumu bilgileri aşağıdadır.

Beyşehir İlçe Merkezinde Bugünkü Hava Durumu

Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi. Beyşehir ilçe merkezinde an itibariyle parçalı bulutlu bir hava durumu hakim.

Hava sıcaklığı şu an 8 ° ile 8 ° arasında değişmektedir.

Nem: 71 %
Rüzgar: 1.94 km/h

Beyşehir 7 Günlük Hava Durumu

Önümüzdeki 7 gün boyunca Beyşehir hava durumu nasıl olacak? İşte uluslararası güvenilir istasyonların Beyşehir için haftalık hava durumu verilerini aşağıdaki listeden anlık olarak güncel hali ile görebilirsiniz.

hava durumu
Cumartesi
25 Mart
14°   6°
açık
hava durumu
Pazar
26 Mart
16°   7°
açık
hava durumu
Pazartesi
27 Mart
17°   8°
açık
hava durumu
Salı
28 Mart
12°   7°
hafif yağmur
hava durumu
Çarşamba
29 Mart
  -0°
karla karışık yağmur
hava durumu
Perşembe
30 Mart
  -2°
açık
hava durumu
Cuma
31 Mart
11°   1°
açık
Yukarıda yer alan Beyşehir hava durumu verileri gün içerisinde sürekli olarak güncellenmektedir.

Konya Beyşehir İlçemizi Tanıyalım

Beyşehir, Konya’nın şirin bir ilçesidir. İl merkezinin güneybatısında, Sultan Dağlarının güneyinde, Beyşehir gölünün güneydoğusunda kurulmuştur. Konya’nın Akdeniz bölgesi sınırları içinde kalan ilçenin, güney ve batısı Batı Toros dağları ile kuşatılmıştır. Yüzölçümü 2.652 km², denizden yüksekliği 1.124 m., Konya’ya uzaklığı 95 km’dir. İlçe karasal bir iklime sahiptir.

Beyşehir Tarihi

M.ö. 7000-6000 yıllarından beri yerleşme alanı olan Beyşehir; Sümer, Asur, Mısır devletlerinin zaman zaman istilasına uğramış, daha sonraki dönemlerde Hitit, Frig, Lidya, Pers ve Roma devletlerine bağlı bir yerleşim merkezi olmuştur. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türklerin eline geçmiştir. Bilhassa Anadolu Selçukluları döneminde önem kazanan Beyşehir, Alaaddin Keykubat’ın 2. başkenti olmuştur.

XVII. Asırda sancak merkezi olan Beyşehir'in toplam nüfusu 72,716'dır.(2017)

Beyşehir Ekonomisi

İlçenin geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünlerinden en çok buğday, arpa, yonca, fiğ, şekerpancarı ve afyon üretilir. Arazisinin %49’u ormanlarla kaplı olan ilçenin önemli gelir kaynaklarından biri de orman ürünleridir. Beyşehir gölünde balık avlanır. MTA ilçe sınırları içinde barit, linyit rezervleri tespit etmiştir.

Beyşehir başlıca tarihi eserler: Alaaddin Keykubat’ın Hoyran köyünün 1,5 km kuzeyinde bulunan saray ve köşkleri (Kubadabad), Hitit Çeşmesi, Beyşehir Kalesi, Eşrefoğlu Camii ve Türbesi, İsimsiz Türbe, Çifte Hamam, Taş Medrese, Kız Kulesi ve Bedesten’dir. Beyşehir, Yalvaç-Seydişehir ve Konya - Seydişehir karayolları üzerindedir.

Beyşehir Gölü

Akdeniz Bölgesinde, Isparta ile Konya illerimiz arasındadır. Göller Bölge'sinin en büyük gölüdür. Yüzölçümü 656 km² olup deniz seviyesinden 1121 m. yüksekliktedir. Kuzeyden güneye doğru genişleyen ve bir dörtgeni andıran Beyşehir Gölü’nün suları tatlı olup, en derin yeri 12 m. civarındadır. Üzerinde küçük taşıtların işlediği gölde irili ufaklı pek çok ada (Yılan Adası, Hacıakif Adası, Kızılada, Mada Adası) vardır. Göl, balık bakımından zengindir.

Uydu Görüntüsü

uydu görüntüsü

Uydu görüntüsü Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden alınmıştır.