Mersin Gülnar Hava Durumu

Mersin Gülnar ilçe merkezine ait günlük ve haftalık hava Durumu bilgileri aşağıdadır.

Gülnar İlçe Merkezinde Bugünkü Hava Durumu

Bugün 02 Şubat 2023 Perşembe. Gülnar il merkezinde an itibariyle açık bir hava durumu hakim.

Hava sıcaklığı şu an 4 ° ile 4 ° arasında değişmektedir.

Nem: 27 %
Rüzgar: 5.96 km/h

Gülnar 7 Günlük Hava Durumu

Önümüzdeki 7 gün boyunca Gülnar hava durumu nasıl olacak? İşte uluslararası güvenilir istasyonların Gülnar için haftalık hava durumu verilerini aşağıdaki listeden anlık olarak güncel hali ile görebilirsiniz.

hava durumu
Perşembe
02 Şubat
  -3°
açık
hava durumu
Cuma
03 Şubat
  -2°
hafif yağmur
hava durumu
Cumartesi
04 Şubat
  0°
hafif yağmur
hava durumu
Pazar
05 Şubat
  0°
karla karışık yağmur
hava durumu
Pazartesi
06 Şubat
-0°   -4°
açık
hava durumu
Salı
07 Şubat
  -7°
parçalı bulutlu
hava durumu
Çarşamba
08 Şubat
  -2°
hafif yağmur
Yukarıda yer alan Gülnar hava durumu verileri gün içerisinde sürekli olarak güncellenmektedir.

Mersin Gülnar İlçemizi Tanıyalım

Gülnar, İçel’in bir ilçesi ve bu ilçenin merkezidir. İl merkezinin (Mersin) güneybatısında Akçalı Dağları’nın güney eteklerinde kurulmuştur. Yüzölçümü 2.079 km², denizden yüksekliği 950 m, Mersin’e uzaklığı 184 km’dir. 48 Köyü vardır. Toplam 2017 nüfus sayımına göre 24,848'dir.

İlçeye Akdeniz iklimi hakimdir. Bitki örtüsünü makiler teşkil eder. Dağlar ormanlarla kaplıdır. Akarsularını Akdeniz’e dökülen dereler ve ilçenin doğusundan akan, Göksu Nehri’ne karışan çaylar meydana getirir. Geçimi, tarım, hayvancılık, meyvecilik ve turfanda sebzeciliğe dayanır. Tahıllardan arpa ve buğday, baklagillerden nohut ve mercimek en çok üretilen tarım ürünleridir. Turunçgiller üretimi ve turfanda sebzecilik (seracılık) ilçenin en önemli gelir kaynaklarıdır. Badem üretimi ve bağcılık önemlidir. Orman ürünleri değerlendirilir. Kıyı kesimde balıkçılık da yapılır. İlçe sınırları içinde demir, kuvarsit ve barit rezervleri tespit edilmiştir. Ovacık bucağı yakınlarına atom enerjisi santrali kurulmaktadır.

Tarih çağları boyunca sırasıyla Hititlerin, Selökidlerin, Roma ve Bizans imparatorluklarının hakimiyetinde bulunmuştur. Uzun süre Müslümanların kontrolüne de giren bölgeye Abbasi Halîfesi Harun Reşid tarafından Türkmen aşiretleri yerleştirilmiştir. 960’dan sonra yeniden BizanslIların eline geçti. Bu yüzden buraya yerleştirilen ahretlerin büyük bir kısmı Suriye’ye göç ettiler. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Türklerin eline geçti. Selçuklulardan sonra Karamanoğlu Beyliği’nin ve Ramazanoğulları’nın idaresinde kaldı. 1516'da Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında Osmanlı Devleti topraklarına katıldı. 1892’de Adana Vilayeti İçel Sancağı'nın bir kazası oldu. Belediye teşkilatı 1914'de kurulan Gülnar'ın eski adı Anaypazan'dır. Mondros Mütarekesi'nden sonra Fransız işgaline uğrayan Mersin ve çevresindeki direnme merkezlerinden biri de Gülnar'da kurulmuştur. İlçedeki en önemli tarihi eserler Gilindire Harabeleri ile Gülnar’ın güneyinde bulunan Meydancık kalıntılarıdır. İlçenin Akdeniz kıyıları doğal plajlara sahip olup, turizm açısından ilgi çeken yerlerdir.

Gülnar, Antalya - Mersin sahil yoluna 33, Silifke - Mut - Karaman karayoluna da 57 km’lik yollarla bağlıdır.
 

Uydu Görüntüsü

uydu görüntüsü

Uydu görüntüsü Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden alınmıştır.